Tworzywa z aluminium - Studiogawle

Tworzywa z aluminium

Tworzywa z aluminium - StudiogawleAluminium, to niekosztowne i atrakcyjne tworzywo. Aluminium jest wykorzystywany w dużej ilości branżach. Informacja o tym, że tworzywo jest stworzone z aluminium dla wielu osób jest to jednoznaczne z tym, że jest kiepskiej jakości. Zanim jednak da się wyrok względem przydatności tego materiału warto sprawdzić jakie ma właściwości. Dlaczego aluminium jest pożądanym tworzywem na rynku?

Aluminium i jego właściwości

Aluminium jest materiałem, który nie jest ciężki, a dzięki odpowiedniej obróbce termicznej stopów oraz domieszek – aluminium uzyskuje zwiększoną wytrzymałość. Dzięki temu jest godną alternatywą dla ciężkiej stali. W porównaniu stali, gęstość aluminium jest trzykrotnie mniejsza. W przeciwieństwie do stali, aluminium jest bardziej wytrzymałe na niską temperaturę. W wielu przypadkach jest bardzo opłacalny, porównując do podobnych metali jest mniej kosztowny. Aluminium jest bardzo dobrym przewodnikiem, dlatego odnajduje zastosowanie w przewodach jak również w układach elektrycznych. Jego przewodność jest podobna do znacznie cięższej i drogiej miedzi. Ten metal jest prosty w obróbce – dowolny kształt jest osiągalny. Najczęściej stosuje się obróbkę plastyczną, wiórkową i gwintowanie. Elementy z aluminium można zespolić w trwałą konstrukcję. Do połączenia wykorzystuje się takie metody jak: sklejanie, spajanie, spawanie i zgrzewanie tarciowe z przemieszaniem. Aluminium jest kwasoodporne, wytwarza cienką warstwę tlenku w sposób sztuczny albo naturalny. Struktura warstwy jest gęsta, a grubość mierzy zaledwie kilka setnych mikrona. Jeżeli warstwa zostanie uszkodzona, wtedy sama się zregeneruje. Aluminium nie jest inwazyjny dla środowiska i ulega recyklingowi.

Wykorzystanie aluminium

Aluminium jest materiałem, który bardzo często jest stosowany. Jest atrakcyjnym towarem na rynek budowlany, motoryzacyjny, kolejowy, lotniczy, energetyczny lub opakowaniowy. Jego użycie w projektach umożliwia osiąganie lepszych wyników w parametrach takich jak: prędkość, moc, oszczędność, pojemność i inne. To od strony technicznej, a przecież ten materiał jest używany również w wytwarzaniu artykułów do domu. Niekonwencjonalne projekty wnętrz w wykorzystaniu aluminium mają unikalny, industrialny wygląd. Zastosowanie aluminium jest wszechstronne i można go określić materiałem przyszłości.