Skaner-F-Scan-4

Borelioza – walcz z chorobą

Choroba z Lyme (Borelioza)

Z sezonu na sezon w Polsce obserwuje się coraz liczniejszą grupę kleszczy i coraz częstsze zachorowania na krętkowicę kleszczową. Winowajcą tej sytuacji są niedługie oraz niemroźne zimy. Wedle naukowców kleszcze są członkami listy najniebezpieczniejszych przedstawicieli królestwa zwierząt świata. Średnio jedna czwarta kleszczy zaraża chorobą z Lyme, więc niesamowicie ważne jest wyrwanie zwierzęcia zaraz po wkłuciu i obserwacja swojego stanu zdrowia.

Czym jest choroba z Lyme?

Choroba z Lyme jest wywoływana przez bakterie z rodzaju Borellia, a wektorem choroby są kleszcze Ixodes. Do zachorowania dochodzi , gdy zarażony pajęczak, kłując swoją ofiarę, wydziela ślinę i wytwarza zawartość jelita środkowego. Krętkowica kleszczowa jest chorobą dotykającą wiele narządów. Borelioza to najczęściej odnotowywana zoonoza wywoływana przez te pajęczaki i najczęściej występująca choroba zakaźna w naszym kraju. W przypadku nieleczenia występuje u człowieka w kilku etapach: etap infekcji zlokalizowanej, etap infekcji rozproszonej oraz infekcja przewlekła.

Symptomy

Kleszcz1. Infekcja zlokalizowana

Rumień pełzający – do trzech tygodni od ukłucia w miejscu, gdzie była pajęczak, występuje plama rumieniowa albo jedna „krostka”. Wyprysk w szybkim tempie się rozrasta, a miejsce ukłucia jest najbardziej czerwone. Możliwe, że pojawią się także pęcherzyki.
Wysoka temperatura,
Ból głowy,
Bóle stawów,
Ciarki,
Uczucie osłabienia,
Chłoniak limfocytowy- pojawia się u jednej dziesiątej chorych. Jest to bezbolesny, czerwony guzek.

2. Infekcja rozproszona

Zapalenie stawów,
Zapalenia serca,
Zapalenie nerwów czaszki,
Stan zapalny opon mózgowo-rdzeniowych.

3. Etap infekcji przewlekłej

Zanikowe zapalenie skóry.
Borelioza układu nerwowego- pojawia się u jednego na dziesięciu chorych. Objawia się zaburzeniami czucia, porażeniem nerwów, zaburzeniami funkcji poznawczych i pamięci.
Delikatny stan zapalny.

Rozpoznawanie i proces terapii

Skaner-F-Scan-4
Foto: www.apiterapie.pl

Główną rolę gra diagnostyka serologiczna, ale gdy u pacjenta występuje rumień wędrujący, nie bierze się wyniku pod uwagę, ponieważ wynik może wyjść nieprawdziwy. W przypadku neuroboreliozy potrzebne jest badanie płynu mózgowego i rdzeniowego.

 

Coraz bardziej popularna wśród pacjentów jest badanie skanerem F-Scan 4. F-Scan jest alternatywą dla lepiej znanego biorezonansu.

Najczęściej krętkowicę kleszczową leczy się antybiotykoterapią. Wybieranie między konkretnymi antybiotykami zależy od etapu przypadłości. Zazwyczaj antybiotykoterapia trwa od dwudziestu jeden dni do dwudziestu ośmiu dni.

Antybiotykoterapia cieszy się skutecznością w niecałych stu procentach. Innym sposobem leczenia jest zastosowanie generatora plazmowego RPZ-15. Generator skutecznie zmniejsza liczbę bakterii w organizmie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *